اعتیاد به بازیهای رایانه ای

در این مقاله میخواهیم در مورد آثار مخرب اعتیاد به بازیهای رایانه ای صحبت کنیم و یک راهکار نوستالژیک ارائه دهیم.  هرچند این روزها بازی های رایانه ای جزو محبوب ترین بازی ها برای بچه ها لقب گرفته اند اما باید توجه داشت که این بازی ها می توانند به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت روح و روان و جسم کودکان و نوجوانان به حساب بیایند.

افرادی که ساعت های متمادی در اینترنت پرسه می زنند و به بازی های رایانه ای می پردازند معمولا برای درس خواندن و فراگیری نکات و مباحث آموزشی، وقت کم می آورند.

اختصاص ساعات زیاد برای بازی های رایانه ای، آسیب های جسمانی فراوانی از جمله بروز تیک ها و فشارهای عصبی، سردرد، چشم درد، چاقی، کمر درد، دردهای مفصلی انگشتان و مچ دست، کم خوابی و بی خوابی، اختلال در اشتها و خارج شدن ستون فقرات از حالت طبیعی را نیز می تواند به همراه داشته باشد.

در این بازی ها، به دلیل این که بیش تر، کودک و نوجوان با ساخته ها و برنامه های دیگران روبه روست و کم تر قدرت دخالت و تصرف در آن ها را می یابد، حالت انفعال گرفته و اعتماد به نفس او در برابر ساخته ها و پیش رفت دیگران، متزلزل می شود و در نهایت این امر باعث تنبل شدن ذهن کودکان می گردد.

افرادی که بیش از اندازه بازی های رایانه ای انجام می دهند همیشه نگران تر و افسرده تر از انسان های دیگر هستند. معمولا کودکان بیشتر در خطر رفتارهای خشونت بار اجتماعی هستندو حتی خطر اعتیاد نیز در آنها وجود دارد. از جمله نشانه های بیماری های رفتاری در شخصی که بیش از حد بازی رایانه ای انجام می دهد، نگرانی بیش از حد، عصبانیت های بی دلیل و ترس های اجتماعی است. همچنین کودکانی که بازی های خشونت آمیز را مدام تکرار می کنند تصورات خیالی خشونت باری دارند و رفتارهای تهاجمی بیشتری از خود نشان می دهند

کودکانی که به طور مداوم با این بازی ها درگیرند و اعتیاد به بازیهای رایانه ای دارند درونگرا می شوند، در جامعه ، منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران ناتوان می گردند.  روحیه انزواطلبی باعث می شود که کودک از گروه همسالان جدا شود که این خود سرآغازی برای بروز ناهنجاری های دیگر است .

به دلیل جاذبه مسحور کننده ای که این بازی ها دارد، بچه ها وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن می  کنند، حتی بعضی از کودکان صبح، زودتر از وقت معمول بیدار می شوند تا قبل از مدرسه کمی بازی کنند و وقتهای تلف شده را هم بدین صورت جبران می کنند. آن ها وقت کمتری برای درس خواندن داشته که این باعث افت تحصیلی آنان می گردد.

از بزرگترین مشکلات این نوع بازی ها، سرگرم شدن بیش از حد کودکان و دوری اعضای خانواده از یکدیگر و در نهایت کم شدن روابط عاطفی بین کودکان و والدین و سایر اعضای خانواده می باشد.

با توجه به این که زندگی درکشور ما نیز به طرف ماشینی شدن پیش می رود و در بعضی خانواده ها زن و مرد شاغل هستند و یا بعضی ازمردان بیش از یک شغل دارند خود به خود روابط عاطفی و درکنار هم بودن خانواده کمتر شده وعده زیادی ازاین وضع و وجود تلویزیون به عنوان جعبه جادویی که باعث سرد شدن روابط خانوادگی شده ناراضی هستند وحالا نیز جعبه جادویی دیگری یا جاذبه ی سحر آمیزتری به نام رایانه اضافه براین وضعیت شده و مشکلات را دوچندان کرده است.

کودکان ساعت ها در اتاق هایشان با بازی های رایانه ای مشغول بوده و اعضای خانواده وقت کمتری برای در کنار هم بودن و صحبت و بازی با یکدیگر دارند.

از راه های مقابله با این وضع این است که والدین وقت بیشتری را با کودکان خود بگذزانند و با آن ها بازی کنند تا بازی های فکری و حرکتی جایگزین بازی های رایانه ای گردد.

بازی جزئی تفکیک ناپذیر از زندگی کودکان است. کودکان بیش از هر امر دیگر وقت خود را به بازی اختصاص می دهند.

مهم ترین مشغولیت کودک در زندگی بازی است. کودک در جریان بازی و در یک زمان، پرورش فکری، عاطفی جسمی و اجتماعی می یابد و آنچه او از طریق بازی بدست می آورد به طور مثبت کسب می کند.

بازی فکری تاثیر زیادی در رشد فکری کودکان دارد و باعث کسب مهارت در زمینه حل مسائل و مشکلات می‌شود. کودکی که با پازل بازی می‌کند با کنار هم چیدن قطعات آن، طرز استفاده از امکانات و فرصت ها را در زندگی می‌آموزد؛ رنگی بودن و بزرگ بودن قطعات پازل برای سنین کم امری مهم است که با افزایش سن کودک می‌توان تعداد قطعات را افزود و بازی را سخت تر کرد.

استفاده از بازی های دسته جمعی و گروهی نیز می تواند راهکار مناسبی برای رهایی از اعتیاد به بازی های رایانه ای باشد.

بازیهای دسته جمعی برای کودکان یک نیاز طبیعی و بسیارجالب است و منافع فراوانی در بردارد. بنابر این در خلال بازیهای دسته جمعی است که کودک  تفاهم و احترام رعایت حقوق دیگران ، شکست و پیروزی و رعایت نظم و قانون و دفاع از حقوق خود و مسؤلیت پذیری و همکاری و تشریک مساعی با گروه را می‌آموزد.

طبق نمودار زیر هم آموزی و انجام کارها به صورت عملی تأثیر زیادی در آموزش و یادگیری کودکان دارد به همین دلیل فومیران جهت حفظ تمام نیازهای آموزشی سرگرمی کودکان به تولید بازی های فکری در قالب انواع پازل ها، بازی های دسته جمعی و گروهی از جمله منچ و مار پله، دوز، شطرنج، لی لی و … و محصولاتی جهت هم آموزی کودکان در کلاس های درس مانند انواع حروف و اعداد آموزشی اقدام نموده است.

یک بازی قدیمی و سرگرم کننده مناسب، بازی منچ و مار پله است که امکان حضور ۴ نفر در آن وجود دارد. در این بازی اعضای خانواده می توانند با یکدیگر بازی کرده و لحظات خوشی را در کنار هم بگذرانند.

فومیران به منظور حفظ روابط صمیمانه بین اعضای خانواده و حفظ این بازی قدیمی و دوست داشتنی اقدام به تولید منچ و مار پله خانواده نموده است. این منچ و مار پله فومی که در اندازه ای بزرگ تر از قبل تولید می شود به صورت پازلی در کنار هم قرار گرفته و به راحتی از هم جدا می شوند. این محصول دارای کیف مخصوص بوده تا بتوان به راحتی آن را جابجا نمود به همین دلیل امکان جابجایی جهت استفاده در سفر نیز وجود دارد. این محصول می تواند اعتیاد به بازیهای رایانه ای را کاهش دهد.

ثبت نظر

پانزده + نه =