جنس لباس غواصی

آیا می دانستید جنس لباس غواصی از فوم نئوپرن می باشد؟

تجهیزات غواصی مجموعه وسایلی است که به کمک آن می‌توان در زیر آب به غواصی پرداخت. این تجهیزات شامل ماسک، اسنورکل، فین ها، لباس غواصی ( وت سوت ) ، تانک هوا، گژ فشار سنج هوا، گژ عمق سنج، کمر بند وزنه، ساعت، راهنمای شناور نشانه دار، قطب نما و … می باشد. در اینجا می خواهیم به بررسی جنس لباس غواصی و فوم به کار رفته در آن بپردازیم.

لباس های غواصی که با نام وت سوت شناخته می شود، لباس‌های محافظی هستند که در به حداقل رساندن اثر حرارتی که بدن در معرض آن قرار گرفته‌است کمک می‌کنند.

لباس غواصی یا وت سوت (wetsuit) نوعی پوشاک است که در انجام ورزش های مختلف آبی مانند موج سواری، غواصی، غارنوردی و… مورد بهره برداری قرار می گیرد. این لباس نوعی عایق حرارتی بوده، عمل شنا را آسان نموده، از ایحاد جراحت بر روی بدن جلوگیری می کند، از بدن در برابر نیش حشرات دریایی جلوگیری می نماید.

جنس لباس غواصی از چیست؟

جنس لباس های غواصی از فوم نئوپرن است. نئوپرن یک پلیمر لاستیکی است که پر از حباب های نیتروژن است.در این نوع لباس همین نئوپرن است که موجب به دام انداختن لایه ای از آب مابین لباس و بدن می گردد. نئوپرن نوعی فوم ضد آب است که در برابر حرارت مقاوم می باشد.

در واقع با قرار گرفتن لایه ای نازک از آب مابین پوست و لباس غواصی، بدن، این آب را گرم می کند و فرد را گرم نگه می دارد.

نکته مهم در مورد لباس غواصی انعطاف پذیری و کشسانی مناسب می باشد تا لباس به راحتی پوشیده شود. این امر مربوط به کیفیت فوم نئوپرن به کار رفته در آن می باشد. 

یکی از مهم ترین وظایف لباس غواصی گرم نگه داشتن غواص است. با قرار گرفتن لایه ای نازک از آب مابین پوست بدن و لباس غواصی، بدن این آب را گرم می کند و غواص را گرم نگه می دارد. وت سوت ها به عنوان عایق حرارتی عمل می کنند.

لباس غواصی باید حتما سایز بدن باشد تا به درستی بدن را گرم نگه دارد. این لباس باید چسبان باشد. البته این چسبان بودن باید در حد نرمال باشد. ولی چسبان بودن حدی دارد. یک لباس غواصی خیلی تنگ در بخش قفسه سینه باعث سختی تنفس غواص می گردد، که می تواند ناخوشایند و حتی خطرناک باشد. لباسی که در بخش گردن بیش از حد تنگ باشد ممکن است جریان خون را به سر غواصی محدود کند، که می تواند در زیر آب و هم در سطح خطرناک باشد. لباسی که بیش از حد تنگ باشد نئوپرن آن بیش از اندازه کش می آید و دیگر کارآیی لازم را نخواهد داشت و به نئوپرن و بافت روکش آن آسیب می رسد.

لباس های غواصی در گذشته

در سالیان گذشته لباس غواصی تشکیل میشد از یک لباس ضخیم چرمی ، کفش بسیار بزرگ وسنگین و یک کلاه خود که در بالای ان شیلنگ بسیار بلندهوا به خارج ازاب انتقال میافت . این لباس همانطور که مشخص است دارای قابلیتهای عالی نبوده لذا جهت نفوذ به اب مستلزم اضافه نمودن تیکه سربی به گردن غواص بود ضمنا بدلیل عدم دستیابی به سیلندر، غواص توانایی نفوذ به اعماق پایین تر را نداشت . با گذشت سالیان متمادی و پیشرفت علم فیزیک و حرفه غواصی تجهیزات پیشرفته ای در این خصوص ساخته شد به طوریکه یک غواص در حال حاضر تا عمق ۲۵۰ متر زیر آب نفوذ مینماید
صنعت غواصی به دو دسته تفریحی ورزشی و صنعتی تقسیم شده که هرکدام کار مخصوص به خود را انجام میدهد. و هر کدام شامل چندین مدرک بین المللیست . و غواصان با در نظر گرفتن موقعیت کاری موظف به گذراندن این دوره ها میباشند.

مراقبت از وت سوت ها

مراقبت از وت سوت برای افزایش عمر آن امری ضروری است. برای پوشیدن وت سوت باید به آرامی رفتار کنید. زیرا در صورت زیاد کشیده شدن وت سوت نئوپرن آن پاره شده و منجر به پاره شدن لباس می شود. پوشیدن لباس را از پا شروع کنید و به آرامی به کمر و شانه ها برسید.

برای در آوردن وت سوت نیز به آرامی عمل کنید. ممکن است وت سوت به بدنتان چسبیده باشد. برای راحت درآمدن آن مقداری آب به داخلش وارد کنید.

پس از درآوردن وت سوت آن را به صورت پشت و رو نگه دارید.

شستن و خشک کردن وت سوت

بعد از استفاده از وت سوت به سرعت آن را با آب شیرین بشویید تا نمک نفوذ کرده به داخل آن از بین برود.

زیرا نمک باعث خشک شدن نئوپرن و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن می گردد.

برای خشک کردن نیز آن ها را در سایه خشک نمایید زیرا آفتاب برای نئوپرن ها مناسب نیست. همچنین از آویزان کردن آن ها خودداری کنید زیرا باعث کشش بیش از حد می شود. آن را به آرامی از کمر تا کنید و بدون ایجاد کشش در یک جای مطمئن قرار دهید.

وت سوت را در جای خشک، خنک و دور از نوز نگهداری نمایید.

ثبت نظر

هشت + 13 =