تولید فوم انعطاف پذیر از جلبک

محققان موفق به تولید فوم انعطاف پذیر از جلبک شده اند. این رویداد، تحولی بزرگ در صنایع تولید کننده زیست پلاستیک ها به حساب می آید.

 جلبک به عنوان گیاهی محسوب می شود که در سراسر زمین به وفور یافت می شود و جالب اینکه تنها چند سال است به عنوان یک محصول صنعتی و قابل استفاده در بسیاری از صنایع در نظر گرفته می شود.

از این گیاه در تولید اکسیژن، تصفیه سازی فاضلاب و منبع تولید سوخت زیستی استفاده می شود و حالا دو شرکت متخصص در زمینه تولید پلاستیک های زیستی یعنی Algix و فناوری های پاک Effekt به استفاده از جلبک برای تولید فوم انعطاف پذیر روی آورده اند.

این فرآیند با جمع آوری جلبک از مناطق آبی آسیا و آمریکا آغاز می شود. با این کار نه تنها مقادیر قابل توجهی از این گیاه به دست می آید بلکه با جمع آوری آنها جمعیت آبزیان آن مناطق شرایط بهتری برای ادامه حیات پیدا می کنند و بدین ترتیب به حفظ محیط زیست نیز کمک شایانی می شود.

در ادامه، جلبک جمع آوری شده آبگیری و خشک می شود و پس از آن با مواد مختلفی ترکیب می شود تا در نهایت فوم های انعطاف پذیر و خم شونده تولید شود.

بر اساس فرمول خاصی که برای تولید این محصول به کار گرفته می شود، جلبکها بین ۱۵ تا ۶۰ درصد از ساختار فوم به دست آمده را تشکیل می دهند که این رقم با میزان مواد نفتی به کار رفته در فوم های سنتی برابری می کند.

پیش بینی می شود تولید این محصول جدید از سال آینده در آمریکا و آسیا آغاز شود.

از این فوم ها به عنوان کفپوش سالن های ورزشی و محل بازی کودکان استفاده می شود.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

ثبت نظر

چهار × 2 =