فوم تزریقی

محققان موفق به درمان پوکی استخوان با فوم تزریقی شدند. آن ها تولید فومی شده اند که پس از تزریق به استخوان، تمام نواقص آن را ترمیم می کند و مهمترین کاربرد آن در درمان پوکی استخوان است.

یکی از ترکیباتی که در جراحی های استخوان جایگزین استخوان های آسیب دیده می شود، فسفات کلسیم می باشد. از مهمترین مشکلات این ماده غیر قابل تزریق بودن آن است، زیرا نمی توان منافذی حدود ۵۰ نانومتر را ترمیم کرد، به همین دلیل برای درمان حالت هایی که در آن استخوان متخلخل می شود قابل استفاده نیست.

در پوکی استخوان، استخوان ها متخلخل می شوند. ساختار میکروسکوپی استخوان ها به صورت لانه زنبوری است. منافذ و خانه های استخوان پوک بسیار بزرگتر از استخوان سالم است. در این حالت استخوان ها به تدریج جرم و تراکم خود را از دست می دهند و بسیار حساس و شکننده می شوند.

محققان دانشگاه نانت فرانسه برای حل این مشکل از یک هیدروژن پیچیده استفاده کرده اند که با تولید حباب های هوا، فوم تولید می کند. این ماده کاملا غیر سمی است و می تواند تمام ضایعات استخوانی و بیماری های خاص مرتبط با استخوان را درمان کند.

دانشمندان برای تلاش اخیر خود در ارتقای جایگزین استخوان قابل تزریق، یک ماده فوم‌ساز موسوم به Si-HPMC را به ترکیب خود اضافه کردند که موفق نشان داد.

این محصول بر روی خرگوش‌ها آزمایش شد و ماده پس از ایجاد شکستگی در استخوان پای حیوانات به آن‌ها تزریق شد.

به گفته محققان، هیچ اثر سمی مشاهده نشد و آن‌ها توانستند شواهدی از استخوان تازه شکل گرفته در منطقه مرکزی محل تزریق مشاهده کنند.

ثبت نظر

5 + 19 =