روز جهانی یوگا

روز جهانی یوگا روز ۲۱ ژوئن است که از سوی سازمان ملل و به پیشنهاد دولت هند در دسامبر سال ۲۰۱۴ به عنوان «روز جهانی یوگا» تصویب شد.

۲۱ ژوئن یا اول تیر ماه بلندترین روز سال است که در فرهنگ ایرانی آنرا شروع تیرگان یا جشن چله تموز می‌گفته‌اند در ایران این روز به فراموشی سپرده شده است اما هند توانست آنرا با یوگا مهمترین مراسم هندی پیوند دهد و روز جهانی کند.

 

درباره لوگوی روز جهانی یوگا

خم شدن و روی هم قرار گرفتن هر دو دست در لوگو، سمبل یوگا و اتحاد است؛ که منعکس کننده اتحاد آگاهی فردی با آگاهی کل است، یک هارمونی کامل بین ذهن، بدن، انسان و طبیعت؛ رویکردی جامع به سلامتی و تندرستی.

 

برگ های قهوه ای سمبل عنصر زمین است، برگ های سبز سمبل طبیعت، آبی سمبل عنصر آب، نور سمبل عنصر آتش و خورشید سمبل نیرو، انرژی و الهام است.

لوگو بیانگر هارمونی و صلح برای بشریت است که اسانس و ماهیت یوگا می باشد.

 

یوگا چیست؟

یوگا مجموعه‌ای از فعالیت‌های جسمی، ذهنی، و روحانی است که در هند باستان پدید آمده‌است. یوگا همچنین یکی از شش مکتب فلسفی آستیکه در فلسفه سنتی هندو است.

یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد. حرکات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر دارد. بسیاری از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنرهای رزمی است، بسیاری از مربیان در طول زمان، این ورزش را شکل داده اند. به طوری که حتی بسیاری از مدارس ، یوگا منحصر به فرد خود را تعلیم می دهند.

یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده که معنی آن اتحاد می باشد. در واقع یک بین تن و روان و حتی نیروهای مثبت و منفی وجودی انسان اتحادی غیرقابل باور به وجود می آورد. مدرسه یوگا ایجنگر یوژ را به عنوان « پیوستن یا ادغام تمام جنبه هـای فردی – بـدن بـا ذهـن و ذهـن بـا روح » برای رسیدن به یک زندگی شـاد، متعادل و مفید تعریف می کند.

 

انواع یوگا

آناندا یوگا (Ananda Yoga) :

تمرکز این سبک بر روی حرکات ارام است تا انرژی را به مغز برساند و بدن را آماده ی مراقبه سازد. همچنین هدف دیگر آن، تراز نمودن صحیح بدن و کنترل تنفس است.

 

آنوسارا یوگا (Anusara) :

یک سبک نسبتا جدید است (۱۹۹۷) که روح بازیگوشتان را با قوانین خشک تراز کردن، همگام می سازد. حرکات چالش آمیز هستند اما پیام اصلى اش می گوید “قلبت را دنبال کن”  و بکوش تا به معنویت درون خودت و دیگران متصل شوى.

 

آشتانگا یوگا (Ashtanga Astanga) :

(آستانگا) نامیست که توسط “پاتابى جویس” بر روى سیستم تعالیم یوگا نهاده شد. این سبک یوگا طاقت فرساست زیرا تمرکز دارد بر روی همگام سازی تنفس با یک سرى حرکات مداوم که مرحله به مرحله سنگینتر میشوند و موجب حرارت درونی شدیدى شده که نهایتا تعریق سم زدایانه ی ماهیچه ها و اعضای اصلی بدن را در بردارند

بیکرام یوگا (Bikram) :

یک سرى تمرینات جامع که تمام اجزا تمرینات بدنسازى را در  بردارد: تقویت عضله، استقامت عضلانى، انعطاف پذیری قلبى و عروقی و کاهش وزن. بنیانگذار بیکرام، قهرمان وزنه بردارى المپیک در سال ۱۹۶۳ بود.

هاتا یوگا (Hatha) :

یوگاى پایه و آسان آموزش است که در ایالات متحده بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. هاتا یوگا ریشه ى تمامى یوگاها می باشد.

اینتگرال یوگا (Integral) :

سبکى سنتى در یوگا که تلفیقی از حرکات، تمرینات تنفسی، ذکر، نیایش، خدمت رسانى، مراقبه و خود شناسی میباشد.

 

ایشتا یوگا (ISHTA) :

توسط یک معلم اهل افریقای جنوبى به نام “مانى فینگر” توسعه یافت و توسط پسرش در امریکا معرفی و محبوبیت یافت. ایشتا مخفف علم اینتگرال هاتا و هنرهاى تنتریک است. ISHTA (Integral Science of Hatha and Tantric Arts) که تمرکز دارد بر روی حرکات، تصویرسازى و مراقبه.

 

اینگار یوگا (Iyengar) :

بر روى پیشرفت مقاومت، انعطاف، قدرت و متعادل کردن تاکید دارد و این کار را از طریق همگام کردن تنفس با همترازى دقیق بدن انجام میدهد. در این سبک بدن در حین تمرین مدت زمانى بیشترى نسبت به سایر سبک ها در حرکات نگه داشته می شود.

جیواموکتى یوگا (Jivamukti) :

بیان جنبه هاى معنوى و اخلاقى یوگاست که در دوران معاصر نادیده گرفته شده و یا بی ارزش محسوب می شوند.

 

ترای یوگا (TriYoga) :

یک سرى حرکات شناور و رقص مانتد که توسط “کالی ری” (Kali Ray) در سال ۱۹۸۰ توسعه یافت. بعلاوه این حرکات ترکیبی از پرانایاما (تنفس) و مراقبه می باشند. کالى رى  هم اکنون مرکز ترای یوگا را در سانتا کروز کلیفورنیا اداره می کند.

 

کریپالو یوگا (Kripalu) :

به یوگاى هوشیارانه گفته می شود. این تمرینات ملایم و درون شناسانه، شما را وادار می کنند تا با نگه داشتن خود در یک حرکت، گره هاى روحانى و احساسی تان را کشف کنید. در اینجا هدف مانند دیگر سنتها، همترازی بدن و سخت کوشی نیست.

کندالینی یوگا (Kundalini) :

تمرینات آن بر روی هوشیاری انرژی در ریشه ى ستون فقرات و بالا کشیدن آن تمرکز دارد.  در یک کلاس معمولی هم حرکات آن به همراه تنفس و مراقبه و ذکر صورت می گیرد.

 

یوگای قدرتی (Power Yoga) :

یوگای اساسی همراه با عضلات قوی. میتوان گفت شکل امریکایی آشانتا یوگا است که مجموعه اى از تمرینات کششی و تنفسهاى متمرکزانه میباشد.

 

یوگاى احیاگر (Restorative) :

بیشتر زمان در این نوع یوگا صرف دراز کشیدن و استراحت عضلات می شود. این شاخه از یوگا مناسب افرادیست که در طول روز و زندگی روز مره فشار کاری و عضلانی زیادی را متحمل میشوند.

 

سیواناندا یوگا (Sivananda Yoga) :

مانند یوگاى اینتگرال، این نوع یوگاى سنتى ترکیبی از حرکات، تنفس، رژیم های غذایی، ذکر، مطالعات مذهبی و مراقبه است. لیلیاس مربی یوگاى تلویزیونى از فعالان این سبک است.

 

اسواروپا یوگا (Svaroopa Yoga):

شاگردان مبتدی این سبک را بسیار راحت میشمارند و برخی از حرکات اولیه آن براحتى روی صندلی نیز امکانپذیر است و موجب افزایش و اصلاح فرم بدن نیز می شود.

 

وینی یوگا (Viniyoga) :

این یوگا مختص افرادیست که از جراحات و مصدومیت ها رنج میبرند و یا در حال بهبودی از یک عمل جراحی هستند. وینی یوگا یک تمرین آرام و درمانی است که متناسب با نوع بدن هر فرد، متفاوت است و کم کم تغییر می کند.

 

وینیآسا یوگا (Vinyasa) :

فیزیکیترین نوع یوگا که تمرکزش بر روی همگام کردن تنفس و حرکات می باشد. آغاز آن توسط “کریشنا ماچریا” بوده و بعد از آن به “پاتابی جویس” منتقل شده است.

 

یوگای لوتوس سفید (White Lotus Yoga) :

یک آشتانگای تعدیل یافته که توسط گانگا وایت رواج پیدا کرد و ترکیبی از مراقبه و تنفس است.

 

یین یوگا (Yin Yoga) :

گاهی به یوگای مخصوص مفاصل اطلاق می شود نه مخصوص عضلات، که برانگیختگی طبیعی حاصل از آساناها را به سمت مناظق عمیق تر از بافت های سطحی و عضلات هدایت می کند. یین یوگا بیشتر بر روی نسوج اتصالی بدن مانند رباط، مفاصل، زردپی و استخوانها کار میکند.

 

تاثیرات یوگا

 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش هماهنگی ذهنی، فیزیکی و انعطاف پذیری
 • کاهش روند پیری، احساس خستگی و فرسودگی
 • کاهش ناراحتی‌های ستون فقرات و سایر مفاصل
 • تقویت قدرت تمرکز، بهبود عملکرد مغز، حافظه و یادگیری
 • کمک به کاهش وزن و تناسب اندام
 • کاهش استرس
 • بهبود کیفیت زندگی، افزایش میزان آرامش، شادابیو خلاقیت
 • یادگیری نحوه تنفس درست و کمک به افزایش حجم ریه
 • کاهش فشار خون، ثابت نگه داشتن سطح قند خون
 • بهبود بیماری‌های جسمانی مانند ناراحتی‌های گوارشی و قلبی

 

تجهیزات یوگا

برای انجام تمرینات یوگا به مت یوگا و آجر یوگا نیاز داریم. جنس این تجهیزات، استاندارد بودن و راحتی آن باعث انجام راحت تر تمرینات یوگا می شود.

مت و آجر یوگای فومیران از کیفیت و دوام بالایی برخوردار بوده و کاملا بهداشتی و سازگار با پوست می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این محصولات با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نموده و با مشاوران ما صحبت نمایید.

ثبت نظر

پانزده − شش =