کاربرد فوم در ورزش و رشته های مختلف ورزشی

فوم در ورزش و رشته های ورزشی

همان طور که بارها در مورد آن صحبت کرده ایم فوم ها در صنایع و موارد مختلفی قابل استفاده می باشند و امروزه به دلیل کاربرد گسترده فوم در تمامی صنایع می توان در تمامی زمینه ها از آن استفاده نمود. امروز میخواهیم به کاربرد فوم در ورزش و رشته های ورزشی مختلف اشاره کنیم.

تجهیزات ورزشی فومی

کفپوش تاتامی

یکی از مهم ترین، پرکاربردترین و معروف ترین تجهیزات ورزشی فومی کفپوش تاتامی می باشد. این کفپوش که از جنس فوم EVA است کفپوشی انعطاف پذیر، بهداشتی و ارتجاعی می باشد. این تاتامی ها دارای خاصیت پازلی بوده که در هنگام نصب به راحتی در هم قفل می شوند. این محصول ضد آب بوده و به راحتی قابل شستشو می باشد. رنگبندی متنوع، ابعاد و ضخامت مختلف از ویژگی های این کفپوش است که آن را مطابق با نیاز های مختلف و سلیقه های متفاوت می نماید.

کفپوش لاستیکی

از دیگر محصولات پرکاربرد فوم در زمینه ورزش کفپوش لاستیکی می باشد. این کفپوش که به کفپوش پلاستیکی و کفپوش گرانول نیز معروف است از دانه های گرانول تولید شده و کفپوشی سخت و مقاوم با عمری طولانی و ماندگاری بالا می باشد. این کفپوش ها نیز دارای رنگبندی متنوع، ابعاد و ضخامت مختلف بوده تا نیاز های متفاوتی را برطرف سازند. کفپوش لاستیکی قابل نصب با استفاده از چسب مخصوص می باشد. البته این کفپوش ها به دلیل سنگینی بر روی زمین ثابت می مانند. این کفپوش ها ضد آب و قابل شستشو بوده و قابل استفاده در فضاهای سر باز و سر بسته می باشند.

مت یوگا ( مت پیلاتس)

مت یوگا از دیگر تجهیزات ورزشی بوده که از فوم مرغوب و بهداشتی تولید شده و موارد استفاده بسیاری دارد. این مت ها که به آن ها تشک یوگا و زیر انداز یوگا نیز گفته می شود قطعه ای فوم بوده که به عنوان زیر انداز جهت انجام تمارین ورزشی استفاده می شود. مت یوگا بهداشتی، استاندارد، قابل شستشو، سبک و قابل حمل بوده و دارای رنگبندی متنوع می باشد.

استپ ایروبیک ( تحته استپ)

استپ ایروبیک از لوازم ورزشی بسیار کارآمد بوده که از جنس فوم مرغوب تولید شده و دارای گواهی بهداشت و گواهی استاندارد می باشد. این استپ ها دارای رنگبندی متنوع و به صورت ۳ لایه می باشند. نکته مهم در مورد این استپ ها ایمنی و استاندارد بودن آن هاست تا سلامت ورزشکاران در هنگام انجام تمرینات ورزشی حفظ گردد.

آجر یوگا

آجر یوگا محصولی ورزشی جهت استفاده در ورزش یوگا بوده که از فوم مرغوب تولید شده و دارای استانداردهای لازم جهت حفظ ایمنی ورزشکاران می باشد. همچنین این محصول کاملا بهداشتی بوده تا حساستی برای ورزشکار در هنگام استفاده از آن ایجاد نشود. مکعب یوگا دارای رنگبندی متنوع بوده و ضد آب می باشد پس به راحتی می توان آن را شست و تمیز نمود.

تخته شنا

تخته شنا محصولی ورزشی جهت استفاده در ورزش شنا بوده که به افراد مبتدی کمک می کند تا راحت تر شنا را یاد گرفته و بتوانند روی سطح آب شناور بمانند. این محصول از فوم مرغوب و بهداشتی که حساسیتی برای فرد ایجاد نمی کند تولید شده است. همچنین این فوم ها ضد آب بوده  و در برخورد با آب مشکلی ایجاد نمی شود.

دو قلو شنا

این محصول نیز جهت کمک به آموزش شنا به افراد مبتدی می باشد. دوقلوی شنا که از فومی با چگالی پایین تولید شده بین پاهای شناگر قرار می گیرد و شنا کردن را برای او آسان می نماید. دوقلوی شنا دارای رنگبندی متنوع بوده، بهداشتی و استاندارد بوده و دارای سازگاری با پوست بدن می باشد تا حساسیتی برای شناگران ایجاد نشود.

دمبل شنا

از دیگر تجهیزات شنا می توان به دمبل شنا اشاره نمود که همانند دو محصول قبلی جهت کمک به یادگیری شنا برای افراد مبتدی می باشد. این محصول دارای رنگبندی متنوع بوده، از فوم مرغوب، بهداشتی و فاقد حساسیت تولید می شود تا سازگار با پوست شناگران باشد.

کاربرد فوم در ورزش و رشته های ورزشی مختلف

رشته ایروبیک

می توان گفت که فوم در این رشته ورزشی بیشترین استفاده را در بین سایر رشته ها دارد. در تمامی قسمت های یک سالن ایروبیک از فوم استفاده میشود و تجهیزات ورزشی مورد استفاده نیز از جنس فوم می باشند.

در یک سالن ایروبیک برای پوشش کف سالن از تاتامی استفاده می شود. استفاده از این کفپوش در سالن ورزشی مزیت های زیادی دارد. مهم ترین علت استفاده از این کفپوش حفظ ایمنی ورزشکاران است. به دلیل خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیر بودن این کفپوش ها در صورت برخورد ورزشکاران با زمین آسیبی به آن ها وارد نمی شود.

برای پوشش دیوار ها نیز می توان از دیوار پوش های فومی استفاده نمود تا دیوار ها هم ایمن گردند و یک محیط امن برای ورزشکاران فراهم شود.

در یک سالن ایروبیک ورزشکاران برای انجام تمرینات ورزشی به تجهیزاتی همچون تخته استپ و آجر یوگا نیاز دارند. همچنین برای انجام تمریناتی که به صورت نشسته و یا دراز کشیده انجام می شود از مت یوگا استفاده می نمایند.

رشته یوگا

در این رشته نیز همانند رشته ایروبیک از کفپوش، دیوار پوش استفاده می شود. همچنین از مت یوگا جهت استفاده تمرینات یوگا استفاده می شود.

رشته بدنسازی

در رشته بدنسازی نیز فوم در قسمت های مختلف خودنمایی می کند. پوشش کف زمین با استفاده از کفپوش لاستیکی از آن جمله است. به دلیل سنگین بودن دستگاه های بدنسازی از این نوع کفپوش که دارای مقاومت بالایی است استفاده می شود. همچنین برای پوشش دیوار ها و ستون های داخل باشگاه از دیوار پوش های فومی استفاده می شود تا فضای داخل باشگاه برای ورزشکاران امن گردد.

دسته های تردمیل، دوچرخه و سایر دستگاه های بدنسازی نیز از فوم تولید شده اند.

رشته شنا

در این رشته از تجهیزات ورزشی شنا شامل تخته شنا، دوقلو شنا و دمبل شنا استفاده می شود. همین طور در افراد سالمند از دمبل های شنا برای بهبود کارکرد عضلات استفاده می شود.

رشته های رزمی

در ورزش های رزمی همچون کارانه، تکواندو، ووشو و … نیز از کفپوش تاتامی به عنوان پوشش کف استفاده می شود. ضخامت معمول برای ورزش های رزمی ۳۰ الی ۴۵ میلیمتر می باشد.

رشته دو و میدانی

در این رشته می توان به استفاده از فوم در کفش های ورزشی اشاره نمود که باعث ایجاد حالت ارتجاعی در برخورد با زمین می گردد.

در زیره یا کفی کفش از فوم استفاده می شود که مرغوبیت فوم استفاده شده در کفش های ورزشی از اهمیت بالایی برخوردار است. این فوم ها باید کاملا استاندارد باشند تا سلامت پای ورزشکاران حفظ گردد. همچنین درجه سختی این فوم ها نیز بسیار مهم است. زیرا در صورت استفاده از فومی با درجه سختی نامناسب امکان شکستن و از بین رفتن کفی کفش وجود دارد.

رشته تیر و کمان

این رشته ورزشی از یک کمان، یک تیر و یک سیبل تشکیل می شود. ورزشکار با استفاده از تیر و کمان به طرف سیبل نشانه گرفته و تیر را پرتاب می کند. جنس سیبل تیر و کمان از فوم می باشد.

فوم استفاده شده در سیبل تیر و کمان فوم های EVA می باشند که باید دارای ضخامت بالایی باشند.

رشته بدمینتون

در این رشته ورزشی که تجهیزات آن راکت بدمینتون و توپ بدمینتون می باشد جنس قسمتی از سر توپ بدمینتون از جنس فوم می باشد. کیفیت این فوم در کیفیت توپ اثر گذار است.

یه طور کلی می توان گفت فوم در بیشتر رشته های ورزشی کاربرد دارد.

ثبت نظر

سه × 3 =