ماده‌ی اسفنجی جدید برای مقابله با نشت نفت

 

وقتی کشتی نفتکشی در حال حرکت بر روی دریاها است، نشت نفت از آن می‌تواند باعث ریختن میلیون‌ها گالن نفت به اقیانوس‌ها شود. در این صورت، آلودگی سطح دریا اجتناب‌ناپذیر است و وارد شدن این آلودگی‌ها به‌وسیله‌ی امواج به ساحل، می‌تواند برای ساکنین اقیانوس‌ها و خط ساحلی ایجاد خطر کند.

اقدامات معمولی جهت مقابله با این آلودگی، شامل سوزاندن مواد نفتی یا برداشتن لایه‌ی نازک نفت از سطح آب است که روش‌های کامل و دقیقی نیستند و خطرات مخصوص خود را نیز دارند. موادی مانند کاه، شن و خاک رُس نیز به‌عنوان مواد جذب‌کننده‌ی نفتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ولی این مواد را می‌توان تنها یک‌بار استفاده کرد، چرا که اغلب به ته دریا ته‌نشین می‌شود و نفت روی سطح همچنان نیاز به ماده‌ی جاذب نیاز دارد، تا آن را دفع کند.
محققین آزمایشگاه ملی آرگون، ماده‌ی جدیدی ساخته‌اند که مدعی هستند، این مشکل را برطرف می‌کند. محققین اذعان دارند که این ماده دارای روکشی از فوم پلی ایمید است. همچنین دارای مولکول‌های نفت‌دوست سیلان است که می‌تواند ۹۰ برابر وزن خود نفت را جذب کند و می‌توان آن را از نفت خالی کرد و بارها مورد استفاده قرار داد.
خصوصیتی که استفاده از این ماده‌ی اسفنجی را بسیار خوش‌آیند کرده است، سادگی بازیابی نفت جذب شده، توسط اسفنج است. این نفت را می‌توان پس از جمع‌آوری، ذخیره و مجدداً استفاده کرد و بدین طریق هزینه‌های برطرف کردن نشتی نفت را کاهش داد. روش‌های مشابه که بر استفاده از مواد اولئوفیلیک مانند خاک اره تکیه دارند، در جمع‌آوری نفت دارای بازده بالایی هستند؛ ولی در مرحله‌ی بعد نفت جذب شده با این روش دورریز و یا سوزانده می‌شود که با تولید گازهایی می‌تواند، برای ساکنین خط ساحلی مضر باشد.
ماده‌ی جدید هنوز در سطح دریا مورد آزمایش قرار نگرفته است؛ ولی کارایی خود را در آزمایشگاه با شرایط واقعی کاملاً اثبات کرده است. محققین کیسه‌های متخلخل خاصی برای نگهداری ماده‌ی اسفنجی ساخته‌اند که به سادگی بر روی سطح آب آلوده شده با نفت، کشیده می‌شود. نتایج این تحقیقات در مجله‌ی Materials Chemistry A به چاپ رسیده است.

لازم به ذکر است که استفاده‌ از این ماده‌ی جدید در مقیاس بزرگ در دریا و شرایط دنیای واقعی به زودی اتفاق نخواهد افتاد.

منبع: discovermagazine.com

ثبت نظر

یک × 5 =