فوم در صنعت

کاربرد فوم در صنعت

فوم ها در صنعت کاربرد بسیاری دارند. انواع مختلف فوم در صنایع متفاوتی کاربرد دارند که به برخی از آن ها اشاره می نماییم.

صنعت ساختمان سازی

فوم پلی یورتان که یک فرآورده نفتی است در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان کاربرد دارد. در ساختمان سازی از فوم پلی یورتان به عنوان عایق استفاده می شود، به صورتیکه درزها و سورا خ ها را می پوشاند و محافظی بسیار با ارزش در مقابل نفوذ غیر قابل کنترل هوا، کوران هوا، رطوبت وارده به دیوارها و صدا می باشد.

روش های متداول استفاده از فوم پلی یورتان در صنعت ساختمان

 1. به صورت ورقه ای
 2. به صورت پانل های فشرده
 3. استفاده به عنوان پرکننده بین درزها و شکاف ها
 4. استفاده به صورت پاشش برروی سطوح

فوم بتن  فوم دیگری است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد .

برای تولید فوم بتن از ملات ماسه، سیمان، ماسه بادی، ملات فوم بتن و افزودنی های مجاز استفاده می شود. فوم بتن به عنوان مصالحی که چگالی آن به طور قابل ملاحظه ای از بتن معمولی پایین تر است، می تواند نقش موثری در کاهش وزن ساختمان ها، داشته باشد.

سبکی این بتن در سازه های ساختمانی باعث کاهش بار مرده ساختمان، صرفه جویی در حجم خاک برداری و بتن مصرف شده در فونداسیون ها و همچنین کاهش بارهای زلزله می شود.

عمده ترین و اصلی ترین کاربرد های بتن سبک شامل بلوک های سبک سقفی و دیواری و همچنین بتن کفسازی و شیب بندی است. بتن به عنوان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی در گستره ای وسیع در انواع کاربرد های سازه ای و غیر سازه ای در ساختمان استفاده می شود.

موارد کاربرد فوم بتن

 1. ساخت خانه های پیش ساخته و دیوار های ساختمان ها، به خصوص برای کشور هایی با سابقه زلزله های مکرر
 2. قطعات پیش ساخته ساختمانی، بلوک، پانل ، تیغه بندی دیوار ها، شیب بندی ها و پوشش عایق در سقف و کف ساختمانها
 3. پوشش سطوح و قطعات اسکلت فلزی ساختمان برای محافظت در مقابل آتش سوزی در ساختمان
 4. پوشش پشت دیوار های حایل، پشت بدنه استخر ها، پر نمودن گودال ها و دور لوله گذاری ها
 5. لایه های زیرین اماکن ورزشی با خاک های دارای مقاومت اندک
 6. دیوار های عایق صوت

فوم پلی استایرن یا یونولیت نوع دیگری از فوم می باشد که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و عایق مناسبی برای رطوبت و حرارت می باشد.

بلوکهای سقفی پلی استایرن به دلیل سبکی وزن خود، وزن نهایی ساختمان را کم می کنند، به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. بلوک های مذکور نقش باروری ندارند و به همین دلیل در برابر زلزله ایمن هستند.

اما این بلوک ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند و تنها اشکال این بلوک ها، کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری آنها است.

کاربردهای فوم پلی استایزن در ساختمان سازی

-دکوراسیون و فضاسازی‌های موقت
–  ساخت سازه‌های سبک

–  ساخت استودیوهای صدا برداری
 عایق صوتی–  و عایق حرارتی دیوارها
–  عایق صوتی در فضاهای دارای آلودگی‌ صوتی

 -استفاده از ورق پلاستوفوم به عنوان عایق ساختمان و بلوک های سقفی پلاستوفومی به عنوان جایگزین بلوک های سیمانی یا سفالی در صنعت ساختمان.

فوم eva نیز در صنایع ساختمان سازی کاربرد دارد. این فوم که سبک بوده و در عین حال عایق مناسبی برای حرارت و رطوبت می باشد در هنگام ساخت داخل دیوار ها به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع خاصی از این نوع فوم با نام فوم رول در زیر پارکت کف منازل مورد استفاده قرار می گیرد تا مانع از پوسیدگی پارکت شده و از ایجاد سر و صدا جلوگیری نماید.

موارد استفاده از فوم EVAدر ساختمان سازی ( کاربرد فوم در صنعت )

 • در دیوار های پیش ساخته به عنوان عایق
 • دز زیر پارکت ها قبل از نصب
 • در کف و دیوار منازل
 • جهت استفاده به عنوان عایق لوله های آب گرم و سرد

صنعت خودرو سازی

 • فوم ای وی ای در صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار گرفته و در قسمت های مختلف خودرو مانند درب خودرو، داشبورد، داخل آینه و داخل قسمت کیلومتر شمار به عنوان ضربه گیر و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 •  فوم پلی یورتان نیز در صنعت خودروسازی در قسمت های فوم صندلی، داشبورد، عایق صوتی، ضربه گیر، لایه زیرین چرم لبه درب، زیر آرنجی، سقف خودرو و عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع کیف و کفش

بهترین و مرغوب ترین نوع فوم جهت استفاده در صنعت کیف و کفش فوم EVA می باشد. این فوم ها دارای نرمی و انعطاف بالا و در عین حال استحکام بالا و همچنین استاندارد می باشند به همین دلیل مناسب جهت استفاده در انواع کیف و کفش می باشند. رنگبندی متنوع، ضد آب بودن، ابعاد و ضخامت های مختلف و خاصیت ضربه پذیری این فوم ها آن را به فومی مناسب جهت استفاده در این صنعت تبدیل کرده است.

موارد استفاده از فوم eva در صنعت کیف و کفش:

 • کفی کفش
 • کیف، ساک و چمدان
 • ضربه گیر لپ تاپ
 • کفش ها و صندل های طبی

صنایع نظامی

در صنایع نظامی نیاز به فومی می باشد که در لباس های نظامی اعم از کلاه نظامی، جلیقه های نظامی و … مورد استفاده قرار گیرد تا به عنوان ضربه گیر عمل نماید. فوم مناسب این کار فوم EVA میباشد زیرا این فوم، فومی سبک بوده و به عنوان ضربه گیر عمل می نماید تا لباس نظامی به بدن افرا آسیبی وارد نکند.

ثبت نظر

دو × یک =