کفشهای جلبکی از راه می رسند

کفش جلبکی

شرکتی انگلیسی قصد دارد با فوم تهیه شده از جلبک های فاضلابی نوعی کفش آبی و خاکی تولید کند. با تولید هر جفت کفش مردانه سایز ۴۲ از این فوم جلبکی، حدود ۲۱۶ لیتر آب پاکسازی می شود.

در سال ۲۰۱۵ محققان شرکت Effekt توانتسند از ماده ای به نام Algix نوعی بیوپلاستیک تولید کنند. برای تولید این ماده به جای نفت از جلبک استفاده می شود. اکنون شرکتی به نام Bloom Company از «آلگیکس» فوم Bloom را ساخته و روانه بازار کرده است. جالب آنکه به زودی کفش هایی با این ماده تولید خواهد شد.

این شرکت فوم را با استفاده از جلبک های ناشی از جریان های فاضلاب در آمریکا و آسیا تولید می کند. در این دو قاره مواد موجود در آب معمولا به تولید جلبک منجر می شوند. این جلبک ها خطری برای حیات آبزیان هستند. بنابراین برای تولید این نوع جلبک نیازی به کود نیست و از سوی دیگر برداشت آن به حفظ محیط زیست کمک می کند.

جلبک جمع آوری شده پس از خشک و پلیمریزه شدن به گلوله هایی تبدیل می شود. سپس محققان آن را با ترکیبات دیگری مخلوط می کنند تا یک فوم نرم و انعطاف پذیر تولید شود. جلبک با توجه به فرمول و نوع کاربرد آن می تواند ۱۵ تا ۶ درصد یک کالای تولید شده را تشکیل دهد.

درهمین راستا شرکت انگلیسی Vivobarefoot اعلام کرده با همکاری شرکت بلوم نخستین کفش فوم جلبکی را خواهد ساخت. این کفش ها در آب و خاک قابل استفاده هستند.

این کفش Ultra نام گذاری شده و به گفته شرکت Vivobarefoot با تولید یک جفت کفش مردانه سایز ۴۲، حدود ۲۱۶ لیتر آب پاکسازی می شود.

 کفش های جلبکی از ماه جولای در وب سایت این شرکت فروخته می شوند.

منبع: www.mehrnews.com

ثبت نظر

پنج + نه =