کاراته المپیک 2020

کاراته که از چند‌ سال قبل روند صعودی خوبی را در ایران در پیش گرفته و ‌سال گذشته در همین راه برای نخستین‌بار روی سکوی سوم جهان ایستاد، در روزهای اخیر دست به کار بزرگی در قاره کهن زد و برای نخستین‌بار جام قهرمانی آسیا را بالای سر برد. نمایش تحسین‌برانگیز کاراته کاهای ایرانی روی کفپوش تاتامی قزاقستان باعث شد تا مسئولان ورزش کشور نسبت به موفقیت این رشته در بازی‌های آسیایی ٢٠١٨ و به‌ویژه المپیک ٢٠٢٠ که برای اولین‌بار این رشته وارد المپیک خواهد شد، امیدوار باشند.
پایان سیطره ژاپن
با این‌که تیم بزرگسالان ایران قبلا سابقه قهرمانی در قاره کهن را داشته، از ‌سال ٢٠١١ مسابقات کاراته قهرمانی آسیا به صورت کلی و در تمام رده‌های سنی برگزار می‌شود. به همین خاطر ژاپن که مهد اصلی این رشته در جهان به حساب می‌آید، در ٣ دوره قبلی توانسته بود به‌عنوان قهرمانی دست پیدا کند اما در ‌سال ٢٠١٧ ایران با قهرمانی در هر ۴ رده سنی یعنی نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان به سیطره سامورایی‌ها در قاره کهن پایان داد. تیم‌های ملی کاراته کشورمان برای خلق این موفقیت بزرگ به ٢٠ طلا، ١٢ نقره و ١٠ برنز دست یافتند. ژاپن با ١۶ طلا، ٨ نقره و ١۴ برنز دوم شد و تیم قزاقستان میزبان بازی‌ها با ٨ طلا، ۶ نقره و ١٣ برنز در مکان سوم ایستاد. این درحالی است که در ‌سال ٢٠١١ ایران ١١ طلا، ٧ نقره و ٩ برنز، در‌سال ٢٠١٢ ایران ١١ طلا، ٧ نقره و ١۶ برنز و در‌سال ٢٠١٣ ایران ١٢ طلا، ٩ نقره و ١١ برنز به دست آورده بود و در هر ٣ دوره روی سکوی نایب قهرمانی ایستاده بود. این‌بار اما کاراته ایران جهش قابل توجهی داشت و ٨ طلا از دوره قبلی بیشتر کسب کرد.
از بازی‌های آسیایی تا سهمیه
با این‌که نسل فعلی کاراته ایران در کاتا و کومیته مردان و زنان را می‌توان نسل طلایی نامید اما می‌توان گفت، ماموریت اصلی آنها باقی مانده است. ‌سال آینده بازی‌های آسیایی ٢٠١٨ در کشور اندونزی انجام می‌شود و این‌بار بیشتر از دوره‌های قبلی کاروان ایران چشم به افتخارآفرینی کاراته‌کاها روی تاتامی دارد. جدا از اهمیت بازی‌های آسیایی، به نظر می‌رسد کسب سهمیه المپیک جدی‌ترین چالش چند ‌سال آینده کاراته باشد؛ اتفاقی که برای نخستین‌بار رخ خواهد داد. ورود کاراته به المپیک از‌ سال ٢٠٢٠ نفس تازه‌ای را در میان فعالان این رشته دمیده اما حتما می‌دانید که کسب سهمیه در رشته‌های رزمی نیازمند ثبات است. در کاراته نیز مثل تکواندو و جودو باید ورزشکاران طی چند ‌سال در تورنمنت‌های مختلف شرکت کنند تا درنهایت با حضور در میان ۶ رنک برتر به المپیک برسند. طبق برنامه اعلام‌شده از سوی فدراسیون جهانی کاراته هر کشور می‌تواند ۶ سهمیه در کومیته شامل ٣ مرد و ٣ زن کسب کند. همچنین ٢ سهمیه در کاتا نیز امتیازی است که هر کشور می‌تواند به آن دست پیدا کند و در مجموع ظرفیت حضور ٨ کاراته کا از ایران در المپیک ٢٠٢٠ وجود دارد.
پیش به سوی تاریخ‌سازی در المپیک
با این‌که نزدیک به یک‌سال از قطعی‌شدن حضور کاراته در المپیک ٢٠٢٠ می‌گذرد، برخی قهرمانان این رشته معتقدند؛ هنوز هیچ تغییری نسبت به گذشته از باب حمایت مسئولان ورزش رخ نداده است. با این حال، کاراته‌کاها با کمبود امکانات و بودجه ساختند تا درنهایت یک نتیجه تاریخی را در آسیا رقم بزنند و بار دیگر به مسئولان نشان دهند که توانایی رقم‌زدن اتفاقات بزرگی را دارند. کسب ٨ سهمیه در رشته‌ای که ایران شانس بالایی در رسیدن به مدال در آن دارد، می‌تواند اتفاقات جدیدی را برای کاروان ایران در المپیک رقم بزند. اول از همه این‌که به جز ۴ رشته قبلی، یک رشته دیگر به جمع رشته‌های مدال‌آور ایران در المپیک اضافه می‌شود و می‌تواند رکورد جدیدی را در موفقیت کشورمان در تاریخ این رقابت‌ها رقم بزند. کاراته که حتی در زمان فعالیتش با سرپرست در رأس فدراسیون بهترین نتایج را کسب کرد و اصلا بلاتکلیفی فدراسیون عاملی برای توقف در تلاش ورزشکاران نبود، حالا با ثبات در فدراسیون بیشتر از قبل می‌تواند به فکر رقم‌زدن اتفاقات بزرگ باشد. شاید تا چند‌ سال قبل کاراته به نسبت رشته‌هایی چون تکواندو و جودو به خاطر المپیکی‌نبودن جدی گرفته نمی‌شد اما حالا هم المپیکی است و هم در کسب موفقیت‌های بین‌المللی از رشته‌های رزمی دیگر پیشی گرفته است.

منبع خبر: https://tnews.ir

ثبت نظر

11 − یک =