محصولات فومی در صنعت کشتی‌سازی

  1. خانه
  2. کاربردها
  3. فوم در صنعت کشتی‌سازی

فوم معمولاً در بسیاری از کاربردهای دریایی از عایق موتور و جذب و کاهش صدا گرفته تا ساخت صندلی قایق استفاده می‌شود، همچنین می‌تواند برای شناورسازی استفاده شود که دارای ویژگی‌های خاص بسیاری است.

فوم‌های مختلفی را می‌توان به طور موثر برای کاربردهای شناورسازی استفاده کرد که بیشتر این فوم‌ها سلول بسته هستند. فوم سلول بسته دارای مقاومت فشاری و پایداری بالاتری نسبت به فوم سلول باز است و در عین حال در برابر نشت آب و هوا نیز مقاوم‌تر است. به همین دلیل، برای کاربردهای دریایی، به ویژه شناورسازی، بسیار مناسب تر است.

فوم‌های شناور را می‌توان از طریق برش با قالب، برش عمودی و افقی به هر اندازه و شکلی تولید کرد که در رنگ های متنوعی عرضه می شود.

محصولات فومی در صنعت کشتی‌سازی

ویژگی های فوم شناور

فوم شناور EVA به دلیل شناوری بالا شناخته می‌شود که دارای ویژگی های خاصی از جمله موارد زیر می باشد.

بسیار سبک

EVA از هزاران حباب کوچک تشکیل شده است که به هم متصل شده اند و وزن آن را سبک می کنند.

عایق حرارتی و برودتی

فوم EVA از یخ زدن لوله‌ها در زمستان جلوگیری کرده و از لوله‌های شناور در دماهای سردتر محافظت می‌کند. علاوه بر آن در فصل‌های گرم نیز، مانع نفوذ حرارت و گرما به فضاهای عایق شده می‌شود.

عایق صدا

فوم های EVA از آمدن صدای موتور قایق و کشتی به داخل کابین جلوگیری می کنند، علاوه بر آن صداهای تولید شده در شناورها به داخل آب منتقل می‌شود که ممکن است به موجودات دریایی آسیب برساند به همین دلیل از این فوم برای عایق کردن بدنه کشتی و قایق استفاده می‌شود.

دوام و ماندگاری بالا

فوم‌های با کیفیت بالاتر باعث ماندگاری بیشتر محصولات می‌شوند. این فوم‌ها مقاومت لازم در برابر آب دریا، روغن ها، مواد اسیدی و قلیایی و دیگر مواد شیمیایی را دارند.

مقاوم در برابر آب

فوم‌های مورد استفاده در کاربردهای شناورسازی دریایی باید مقاومت زیادی در برابر هیدرولیز داشته باشند، به این معنی که مواد در هنگام غوطه‌ور شدن در آب به راحتی تجزیه نشوند.

مقاومت در برابر کپک و باکتری

فوم EVA به دلیل خاصیت سلول بسته بودن، بستر مناسبی برای رشد کپک و باکتری نخواهد بود به همین دلیل در بحث شناورسازی که فوم با آب درگیر است این موضوع بسیار اهمیت دارد.

کاربردهای فوم EVA در صنعت کشتی‌سازی

EVA نوعی فوم سلول بسته می‌باشد که سطحی بدون لغزش بر روی سکوها تا پوشش انواع سطوح روی شناور از جمله کناره‌های بدنه قایق‌ها و کشتی‌ها را ارائه می‌دهد. جذابیت اصلی EVA این است که آب را جذب نمی‌کند.

فوم های EVA در اسکله ها نیز کاربرد بسیاری دارند، این فوم‌ها در ابعاد و اندازه‌های مورد نظر برش داده می‌شوند و به کناره‌های اسکله نصب می‌شوند تا در هنگام پهلو گرفتن، بدنه کشتی‌ها و قایق‌ها پس از برخورد به کناره اسکله آسیب نبیند.

فوم‌های EVA به عنوان یک جلیقه نجات برای شناور عمل می‌کند. اگر کشتی یا قایق سوراخ شود و آب وارد قایق شود، فوم شناور به طور قابل توجهی سرعت غرق شدن قایق را کاهش می‌دهد. در بیشتر موارد، فوم شناور زمان کافی را برای نجات یا رسیدن به ساحل، قبل از غرق شدن قایق فراهم می‌کند. اگر فوم کافی بر روی قایق باشد، می‌تواند از غرق شدن کامل قایق جلوگیری کند و وسایل و جان افراد حاضر در قایق را نجات دهد.