محصولات فومی کیف و کفش

  1. خانه
  2. کاربردها
  3. فوم کیف و کفش

EVA نام مخفف ماده‌ اتیلن وینیل استات است. این فوم یک پلیمر الاستومری است و فومی را می‌توان از آن تولید کرد که نرم و انعطاف‌پذیر می‌باشند، از این فوم می‌توان در ساخت زیره انواع کفش‌های ورزشی، طبی، کیف و کوله پشتی استفاده کرد. زیره‌های فومی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که روی کفش‌های کتانی مردانه و زنانه قرار می‌گیرند تا کفش‌های کتانی راحت، بهینه و سبک وزن داشته باشند. فوم EVA را می توان به صورت فشرده (سخت) و یا نرم و انعطاف پذیر تولید کرد. همه چیز در مورد فوم EVA را حتما بخوانید.

محصولات فومی کیف و کفش

فوم در صنعت کفش‌سازی

فوم کفش سازی (EVA) یک زیره کفش با مزایای بسیاری است که آن را به پایه ایده آل برای کفش‌های کتانی و طبی تبدیل می‌کند. به عبارت ساده، زیره EVA یک زیره کفش پلاستیکی است که می تواند سبک تر و انعطاف پذیرتر از لاستیک باشد که موجب راحتی بیشتر کفش برای پاها می شود، فوق العاده بادوام است، می تواند در برابر دمای محیط مقاومت کند.

فوم EVA در کفش‌سازی به عنوان یک ماده بالشتکی استفاده می شود که دارای تکنولوژی جذب شوک است و معمولاً در زیره میانی کفش استفاده می شود، از طرفی این فوم یک ضربه گیر عالی است و هنگام دویدن ضربه به پاهای شما را خنثی می‌کند و چون فوق‌العاده سبک است، باعث می‌شود کفش روی پای شما احساس سبکی کند.برای ساخت کفی کفش، زیره‌های EVA متناسب با طرح مورد نیاز قالب‌گیری می‌شوند. سپس توسط تیم متخصص به کفش یا کتانی متصل می‌شوند.

فوم کفش سازی یکی از کارآمدترین ومقرون به صرفه ترین موادی است که نایک در کفش های خود استفاده می کند. کفش‌ها با فوم ضربه‌گیر فواید زیادی دارند، از جمله کاهش فشار وارده بر مفاصل هنگام راه رفتن. در کیف سازی نیز فشار وارده به کتف ها و کمر را کاهش می‌دهد و بار وارده را در سطح پخش می‌کند.

کفی کفش با فوم EVA یا PU

همانطور که گفته شد اکثر کفه های میانی کفش‌ها به خصوص کفش‌های کتانی از فوم EVA  ساخته شده اند، اگرچه فوم پلی اورتان (PU) در این زمینه عموماً بیشتر شناخته شده است. آزمایش‌های مکانیکی کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کفش‌های کتانی با کفی میانی از فوم PU و EVA با استفاده از تست ضربه هیدرولیک انجام شده است. نتایج آزمایش کوتاه‌مدت نشان می‌دهد که کفی‌های میانی PU را می‌توان به طیف وسیعی از خواص میرایی تنظیم کرد در حالیکه کفی‌های میانی با فوم EVA به مقادیر متوسطی از این طیف دست یافتند. با این حال، در آزمایش‌های طولانی مدت، فوم‌های EVA تغییرات نسبی بالاتری در پارامترهای میرایی نسبت به مواد PU نشان دادند که دوام و مقاومت آن در برابر ترک خوردگی و پارگی از PU بیشتر می‌باشد و طول عمر کفش را افزایش می‌دهد.

تفاوت فوم EVA و PU

فوم در صنعت کیف‌سازی | فوم برای دوخت کیف

فوم کیف چیست؟ فوم برای دوخت کیف و فوم EVA از جمله فوم هایی است که امروزه اغلب در ساخت کیف و کوله‌پشتی‌ها بیشتر استفاده می‌شود. یک ماده مناسب برای بالشتک کوله پشتی است زیرا چگالی بالاتری دارد.

فوم ها انواع مختلفی دارند که فوم های سلول باز بسیار راحت و سبک است، از طرفی چون تراکم پذیری بالایی دارد و برای کیف و کوله پشتی مناسب نیست اما فوم‌های سلول بسته EVA یک پلیمر با چگالی بالا است که بادوام است و استاندارد لازم برای بالشتک‌های کوله پشتی را داراست؛ علاوه بر آن قابلیت لمینت شدن با پارچه و پلاستیک را نیز دارند.

ویژگی فوم کیف و کفش سازی | فوم کیف دوزی

استفاده از فوم کیف و کفش سازی یک راه عالی برای داشتن کیف و کفش‌های راحت و سبک است و از ویژگی‌های فوم کیف و کفش‌سازی می‌توان به آنتی باکتریال بودن، سازگار بودن با پوست بدن و عدم ایجاد حساسیت پوستی اشاره کرد. باید به فوم ضربه گیر کیف هم بعنوان ویژگی اشاره داشت.

قابلیت شستشو

به دلیل تماس مستقیم فوم کیف و کفش با پوست انسان در صورت آلوده‌شدن فوم براحتی قابل شستشو می‌باشند.

دوام و ماندگاری بالا

فوم های کیف و کفش‌سازی به دلیل ساختاری که دارند، می‌توانند بیشتر از سایر فوم‌ها دوام بیاورند.

مقاومت در برابر خوردگی

این فوم‌ها مقاومت لازم در برابر آب دریا، روغن ها، مواد اسیدی و قلیایی و دیگر مواد شیمیایی را دارند.

جذب ضربه

کفی کفش های تهیه شده از فومEVA  ، بیشتر از سایر زیره‌ها، ضربه به هنگام  قدم زدن (گام) را جذب می‌کنند و این باعث می‌شود کفش‌هایی که با فوم کفش‌سازی ساخته می‌شوند، هنگام پیاده‌روی یا دویدن راحت‌تر باشند.

انعطاف‌پذیری

فوم های کیف و کفش‌سازی نرم‌تر از لاستیک است، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و طبیعتاً به این معنی است که کیف و کفش‌ها با فوم EVA راحت‌تر هستند.

وزن سبک

این فوم سبک‌تر از لاستیک است که در ترکیب با لمینت، کیف و کفشی بسیار سبک‌تر می‌سازد.

مقاومت در برابر آب

ساختار سلول بسته فوم‌های کیف و کفش‌سازی موجب شده تا این فوم از نفوذ رطوبت و آب به داخل کیف و کفش جلوگیری کند.

عایق گرما و سرما

کفش های کتانی با کفی EVA گرما و سرما را منتقل نمی‌کنند، به این معنی که پاهای شما برای مدت طولانی‌گرم نمی‌مانند و یا از سرما یخ نمی‌زند.

محصولات فومی کیف و کفش سازی|تولید فوم کیف و کفش

ورق‌های فوم‌فشرده، ورق پلی اتیلن سبک، ورق تی ترک و ورق‌های آجدار با آج‌های زنبوری، زنجیری، سوزنی، هفت و هشتی، لوزی، کله‌قندی، مدادی، پله‌ای، پوست‌ماری، چروک و حصیری از جمله ورق‌هایی هستند که در صنعت تولید فوم کیف و کفش استفاده می‌شوند.