کولوس گو

فیسبوک بالاخره از هدست واقعیت مجازی جدید خود با نام «اکولوس گو» (Oculus Go) رونمایی کرد. این هدست قادر است بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر یا گوشی‌های هوشمند به طور کامل عمل کند. این هدست که اوایل همین هفته رونمایی شد، اولین محصول مهم اکولوس است که پس از خرید امتیاز این شرکت توسط فیسبوک رونمایی شده است. اکولوس در سال ۲۰۱۴ توسط فیسبوک خریداری شد. «اکولوس گو» پس از «Oculus Gear VR» و «اکولوس ریفت»، سومین هدست واقعیت مجازی این شرکت محسوب می شود.

اما این هدست جدید برعکس اکولوس ریفت قادر است به طور مستقل و بدون نیاز به دستگاه ثانویه کار کند و فیسبوک معتقد است این ویژگی موجب افزایش هرچه بیشتر محبوبیت این هدست در بین طرفداران خواهد شد. مارک زاکربرگ موسس شبکه اجتماعی و مدیرعامل فیسبوک این هدست جدید را «قابل دسترس ترین هدست موجود در بازار» توصیف کرده است. این هدست خاکستری زیبا به یک بند پلاستیکی کشی متصل شده و قسمت داخلی آن هم از چند لایه فوم ساخته شده که به راحتی بر روی صورت کاربر می‌نشیند.

درون هدست هم یک صفحه‌نمایش ال‌سی‌دی بسیار با کیفیت و نسل جدید لنزهایی که قاردند نسبت به گذشته نماهای بسیار بازتری از تصاویر را با جزئیات هرچه بیشتر نمایش دهند، به‌کارگرفته شده است. اسپیکرها نیز در کناره‌های هدست قرار گرفته‌اند که البته کاربران در صورت تمایل به داشتن فضای خصوصی‌تر می‌توانند هدفون‌هایشان را به این هدست متصل کنند.

قابل دسترس بودن این هدست برای اکثریت کاربران، تنها به‌معنی سهولت در استفاده از آن نیست بلکه قیمت مناسب این هدست هم باعث افزایش تمایل کاربران و علاقه‌مندان به این دستگاه خواهد شد. اکولوس گو که قرار است از نوامبر امسال به‌صورت رسمی در بازار عرضه شود، ۱۹۹ دلار قیمت خواهد داشت.

«هوگو بارا» مدیر بخش واقعیت مجازی شرکت اکولوس درباره این هدست می‌گوید: «ما معتقد بودیم که اگر یک هدست مجزا و مستقل از هرگونه دستگاه ثانویه طراحی و تولید کنیم، مردم هم زمان بیشتری را صرف استفاده از تکنولوزی واقعیت مجازی خواهند کرد. بنابراین تصمیم گرفتیم هدست «اکولوس گو» که از لحاظ راحتی و وضوح تصویر بی‌نظیر است را تولید کنیم. هدف ما از تولید این هدست، نمایش تصاویر واقعیت مجازی با بالاترین سطح وضوح ممکن بود. حال با استفاده از این دستگاه تصاویر و متن‌ها با شفافیت بسیار بالاتر و زیبایی هرچه تمام‌تر نمایش داده می‌شوند.»

فیسبوک شرکت اکولوس را در سال ۲۰۱۴ با قیمت ۲ میلیارد دلار به‌خدمت گرفت. زاگربرگ خبر رونمایی از هدست واقعیت مجازی اکولوس گو را در کنفرانس سالانه شرکت اکولوس در اکتبر امسال اعلام کرده بود. او در صحبت‌های خود در این کنفرانس گفت: «تکنولوژی واقعیت مجازی، نه‌تنها به‌منظور فرار از واقعیت نیست، بلکه به معنای ارتقاء واقعیت است. تولید هدست‌های واقعیت مجازی جدید و پیشرفت در این زمینه به معنای درمان بیماری‌ها، اتصال خوانواده‌ها به یکدگیر، گسترش یکدلی در جامعه، ارتقاء سطح بازی‌ها و نزدیک‌تر کردن مردم دنیا به یکدیگر است.»

پتانسیل و توانایی‌های واقعیت مجازی در چند سال اخیر همواره در محافل مختلف مورد بحث قرار گرفته است. سال ۲۰۱۵ «الیور دمانجل» متخصص هنرهای تجسمی پیش‌بینی کرد که این تکنولوژی ابزاری بسیار بهتر و حتی قدرتمندتر از مواد مخدر برای تجربه و تصور موقعیت های مختلف خواهد بود. گفته می‌شود به زودی طراحان و معماران با استفاده از این تکنولوزی قادر خواهند بود ابتدا محصولات و سازه‌ها را در یک فضای ۳بعدی کاملا مجازی بسازند.

منبع خبر: https://yjc1.ir

ثبت نظر

نوزده + هشت =