سبک ترین فلز جهان در مقابل شدیدترین ضربات گلوله ها

 فوم فلزی کامپوزیتی (CMF) ماده جدیدی است که کمتر در مورد آن شنیده اید و قرار است در آینده نه چندان دور بیشترین تاثییرات را در زندگی برجا بگذارد.

سال گذشته محققان این ماده بسیار سبک را مورد استفاده قرار دادند تا جلوی انتشار اشعه های مذکور راکت های فضایی را بگیرند و هم اکنون یک گروه تحقیقاتی دیگر تلاش فراوان کرده است تا از این ماده به صورت کاربردی تر استفاده کند.

این گروه تحقیقاتی از ماده CMF در فرآیند مهمات سازی بهره برده است و بر اساس آخرین تلاش های آن یک سپر زرهی ضد گلوله ساخته شده است که پس از برخورد گلوله آن را به ذرات گرد و غبار تبدیل می کند.

در ساده ترین حالت فلز فومی از طریق حباب های گاز و در فلز مذاب ساخته می شود و در نهایت شکلی شبیه یک مخلوط کف آلود را به خود می گیرد و پس از گذشت مدتی به یک ماترس بسیار سبک تبدیل می شود. این فرآیند باعث می شود تا در نهایت نوعی فلز بسیار سبک تر از تمام فلزات روی کره زمین ارایه شود و بتوان از آن در زمینه های مختلف استفاده کرد.

«افسانه ربیعی» یکی از پروفسورهای مهندسی مکانیک و فضانوردی در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی سال گذشته این فلز فومی را تولید کرد و نشان داد چگونه این محصول می تواند جلوی اشعه X، اشکال مختلف اشعه گاما و تابش های نوترونی را بگیرد.

خانم ربیعی با تجربیات قبلی خود هم اکنون یک لباس زره ای با مقاومت بسیار بالا ارایه کرده است. این سپر بسیار مقاوم و سبک که از فلز CMF ساخته شده است، لایه ویژه ای را برای جذب انرژی جنبشی گلوله شامل می شود.

خانم ربیعی و گروهش نخستین آزمایش ها را روی یک قطعه از این فر به اندازه ۷٫۶۲ در ۶۳ میلیمتر انجام دادند و انیستیتو ملی دادگستری آمریکا (NIJ) هم اکنون آزمایش های عملی را روی آن انجام می دهد.

منبع: www.farsnews.com

  1. غریبه

    خب چرا این فلز مقاوم رو با فلزات دیگه تر کیب نمی کنند مثال طلا یا تیتانیوم؟


ثبت نظر

چهار × یک =