همه چیز در مورد فوم EVA

در این مقاله میحواهیم در مورد همه چیز در مورد فوم EVA صحبت کنیم. از نحوه تولید این فوم تا کاربردها و ویژگی های آن. پس با ما همراه باشید.

فوم EVA چیست؟

اتیلن وینیل استات (EVA) ، که به عنوان پلی اتیلن وینیل استات (PEVA) شناخته می شود ، کوپلیمر اتیلن و وینیل استات است. درصد وزنی وینیل استات معمولاً بین ۱۰ تا ۴۰ درصد متغیر است و بقیه آن اتیلن است. سه نوع مختلف کوپلیمر EVA وجود دارد که از نظر محتوای وینیل استات (VA) و نحوه استفاده از مواد متفاوت است. کوپلیمر EVA که بر اساس نسبت کمی از VA تقریبا تا ۴ درصد است ممکن است به عنوان پلی اتیلن اصلاح شده با وینیل استات شناخته شود. این یک کوپلیمر است و به عنوان یک ماده ترموپلاستیک پردازش می شود – درست مانند پلی اتیلن با چگالی کم.  دارای برخی از خواص پلی اتیلن با چگالی کم است ، اما براقیت بیشتری دارد (برای فیلم مفید است) ، همچنین دارای نرمی و انعطاف پذیری است. این ماده به طور کلی غیر سمی در نظر گرفته می شود. کوپلیمر EVA ، که بر روی نسبت متوسط ​​VA تقریباً ۴ تا ۳۰ است ، به عنوان کوپلیمر ترموپلاستیک اتیلن وینیل استات نامیده می شود و یک ماده الاستومر ترموپلاستیک است.

هر دو مواد EVA پر شده و پر نشده دارای خواص درجه حرارت پایین خوب و مقاوم هستند. مواد با تقریباً ۱۱ V VA به عنوان چسب های مذاب داغ استفاده می شوند. کوپلیمر EVA که بر اساس نسبت بالایی از VA بیش از ۶۰٪ است ، لاستیک اتیلن وینیل استات نامیده می شود. ۱ EVA یک پلیمر الاستومری است که موادی را تولید می کند که از نظر نرمی و انعطاف “شبیه لاستیک” هستند. این ماده دارای شفافیت و براقیت خوب ، مقاومت در برابر ترک خوردگی ، خواص ضد آب و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش است. EVA دارای بوی خاصی مانند سرکه است و در بسیاری از کاربردهای برقی با محصولات لاستیکی و وینیل پلیمر قابل رقابت است.

اتیلن وینیل استات (EVA) یک فوم سلول بسته است. این اغلب در. فوم EVA را می توان با حرارت شکل داد ، به قطعات دیگر EVA یا مواد چسباند و رنگ آمیزی کرد. فوم EVA دارای ضخامت ، شکل و تراکم مختلف است.

 

نحوه تولید فوم EVA

نحوه تولید ورق های فوم EVA شامل ۴ فرایند می شوند. آماده سازی فرمول برای مواد اولیه پلاستیکی فوم EVA داشتن یک فرمول شیمیایی دقیق از قبل می تواند شروع خوبی برای تولید کیفیت مناسب فوم EVA باشد. در ابتدا ، تکنسین ها باید با دقت روی نسبت مواد اولیه پلاستیکی و کاتالیزورهایی که با هم ترکیب می شوند کار کنند. مواد اصلی شامل ذرات پلاستیکی اتیلن وینیل استات کوپلیمر و پلی اتیلن ، پرکننده کربنات کلسیم و پودر تالک ، عامل کف کننده AC ، عامل اتصال عرضی DCP ، پروموتور کف کننده اکسید روی ، عامل روان کننده اسید استئاریک است. علاوه بر عناصر اصلی ذکر شده ، برای نشان دادن مواد فوم EVA ، از برخی مواد کمکی ضروری برای ساخت آن استفاده می شود. رنگ سیاه و سفید رنگ معمولی فوم EVA است. برای تولید انواع فوم EVA رنگی ، مستربچ رنگی به طور گسترده ای در تولید استفاده می شود تا مواد فوم EVA را به رنگ آمیزی نشان دهد. همچنین برای افزایش عایق حرارتی و آتش ورقه فوم EVA ، مواد افزودنی مقاوم در برابر آتش را به فرمول شیمیایی اضافه می کنیم. علاوه بر این ، برای بسته بندی فوم EVA دستگاه های الکترونیکی گرانبها ، می توانیم از مواد ضد استاتیک برای تولید مواد فوم EVA ضد استاتیک استفاده کنیم . پس از اینکه تمام مواد اولیه شیمیایی به خوبی بررسی و آماده شدند ، می توانیم به سراغ فرآیند بعدی برویم.  پردازش میکسر Banbury هنگامی که نسبت مناسبی از مواد اولیه و افزودنی های پلاستیکی را در اختیار داریم ، اپراتور تولید ما آنها را در ماشین آلات میکسر Banbury ما قرار می دهد. میکسر داخلی دارای محفظه ای کاملاً محکم است که ظرفیت کافی برای نگهداری مقدار زیادی از مواد اولیه تولید را دارد. همچنین بسیار کارآمد عمل می کند و برای تولید انبوه حجم زیاد بسیار مفید است. در این فرایند ، مواد آماده شده قبلی با حرارت و فشار داخل مخلوط کن ترکیب شیمیایی می شوند. برای عملکرد واقعی ، تکنسین ها باید دما و فشار گرمایش مناسب میکسر داخلی را تنظیم کنند. پس از مدت زمان مشخصی که اپراتور قبلاً راه اندازی کرده است ، پردازش مواد اولیه می تواند به پایان برسد. مواد اولیه EVA با سایر مواد پلاستیکی و کاتالیزور ترکیب می شوند. آنها در اصل مواد جامد هستند و اکنون تحت تأثیر گرما و فشار زیاد تبدیل به چسبندگی و چسبندگی مانند سیب زمینی پوره شده می شوند. ورق مواد EVA که توسط اکسترودر و نوار نقاله پردازش می شود هنگامی که مخلوط پلاستیکی پوره شده را در دست دارید ، اپراتور کارخانه آن را در خارج کننده اداره می کند. قبل از راه اندازی اکسترودر ورق ، تکنسین ها باید سرعت کار مناسب دستگاه را تنظیم کنند. همچنین آنها با دقت کار خواهند کرد تا مطمئن شوند که ورق های فوم اکسترود شده از ضخامت مطلوبی برخوردار بوده و برای فرآیند کف کردن استفاده می شود. پس از قرار دادن داخل اکسترادر ​​، مخلوط پلاستیکی له شده با فشار زیاد ایجاد شده توسط دستگاه فشرده می شود. غلتک های فلزی بزرگ نوار نقاله قبل از شروع همه چیز با سرعت کار مناسب تنظیم شده است.

کاربردهای فوم EVA

فوم و مواد EVA به دلیل کیفیت و کاربردهای استثنایی امروزه تقاضای زیادی در بازار دارند. فوم EVA با واکنش کوپلیمریزاسیون بین وینیل استات و اتیلن تولید می شود. فوم EVA بسیار متنوع است و به عنوان جایگزین یا جایگزین موادی مانند فوم PVC ، فایبرگلاس ، کامپوزیت های چوب و تعدادی مواد و مواد دیگر استفاده می شود.

فوم های eva را به لوازم هنری و صنایع دستی خود اضافه کنید تا طیف گسترده ای از پروژه های مدرسه ، کارت های دست ساز ، کلاژها ، تابلوهای اعلانات ، اشکال و حروف ایجاد کنید. به طور کلی این فوم ها در موارد مختلفی کاربرد دارند تقریباً می توانید مواد فوم EVA را در همه جا پیدا کنید! آنها معمولاً توسط تامین کنندگان فوم EVA به عنوان ورق های فوم EVA ، رول های فوم EVA ، تشک پازل فوم EVA ، نوارهای فوم EVA و غیره ارائه می شوند.  .در طراحی و ایجاد لباس های مخصوص هالووین ، تئاتر ؛ تشک های کف و ورزش ، تجهیزات ورزشی ، صنایع دستی ، جلیقه نجات، کفی کفش ، تشک فوم نرم ، بسته بندی فوم ، بلوک یوگا ، تخته شنا ، زیرانداز کف انواع لوازم خانگی ، خودرو ، ساختمان ،لوازم  دریایی ، لوازم الکترونیکی ، مراقبت های بهداشتی ، بسته بندی ، ورزش ، تفریح ​​​​، کفش و … از این فوم استفاده می شود.

 

ویژگی های فوم EVA

این فوم یک جایگزین مناسب برای لاستیک طبیعی ، وینیل ، نئوپرن ، پلی اورتان و فوم PVC ، کامپوزیت چوب ، نمد ، فایبرگلاس و پشم معدنی است. مواد فوم EVA به طور مشخص براق و شفافیت خوبی را ایجاد می کند ، در دماهای پایین قوی می ماند ، مقاومت خود را در برابر اشعه ماوراء بنفش و ترک خوردگی حفظ می کند و دارای خاصیت ضد آب است.

جذب ارتعاش و ضربه ، مقاومت در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی ، عایق حرارتی و صوتی ، دوام و استحکام بالا حتی در دمای بسیار پایین و  انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر فشرده سازی ، شناوری و جذب آب کم، قابلیت شستشواز ویژگی های این فوم می باشد.

آنها دارای بسیاری از عملکردهای عالی از جمله مقاومت در برابر آب و رطوبت خوب ، جذب ضربه ، عایق حرارتی قوی و دوام طولانی مدت و غیره هستند. به راحتی می توانید این فوم ها را به طول دلخواه برش دهید.

این فوم ها دارای کیفیت بالایی هستند و سطح قابل شستشو ، خاک یا گرد و غبار را به دام نمی اندازد و به راحتی پاک می شود .

EVA، باعث صرفه جویی در انرژی و سرعت بسته بندی سریع می شود.

از آنجا که فوم EVA فوق العاده بادوام و قوی است ، می تواند دمای شدید را تحمل کند و به همین دلیل مناسب جهت استفاده در مواردی است که دارای گرمای بالایی دارند.

 

آیا استفاده از فوم EVA بی خطر است؟

می توان از EVA برای ایجاد برنامه های تحویل دارویی استفاده کرد. از آنجا که مواد EVA بسیار قوی هستند ، هیچ واکنش نامطلوبی از آن بر بدن انسان وجود ندارد. لوله های فوم EVA ، که گاهی اوقات به عنوان لوله های فوم یا دستگیره های فوم نیز شناخته می شوند ، به طور گسترده ای در انواع کاربردهای دارویی مورد استفاده قرار می گیرند

 طبق تحقیقات انجام شده ، فوم EVA برای اقلام کودکان کاملاً بی خطر است. آنها ایمن تر از پلاستیک ها یا سایر موادی هستند که با استفاده از مواد شیمیایی مضر در طول فرآیند تولید ساخته شده اند Eva حاوی فرمامید ، یک ماده کاملاً بی ضرر است و خرید محصولاتی که شامل فوم های EVA هستند ، پیامدهای منفی ندارد.

 

منابع:

wikipedia.org

amazon.com

tntcosplaysupply.com

oglinks.news

manufacturing.net

researchdive.com

 

ثبت نظر

1 × 3 =